NAŠE CENY JSOU JAKO ZÁKLADY
DRŽÍ PEVNĚ DOLE
Garantujeme nejnižší ceny na trhu. Ve srovnání s konkurenčními domy, které mají srovnatelné parametry, je naše nabídka vždy výhodnější.
Drobečková navigace

Home > Proč dřevostavbu > Energetické kategorie domů

Energetické kategorie domů

Jak zjistit energetickou náročnost stavby?

Pokud jste si v minulosti kupovali nebo pronajímali nemovitost a chtěli jste znát její energetickou náročnost, nezbylo než věřit informacím prodávajícího. Další možností bylo vyžádat si faktury za energie. Od 1. ledna 2009 však nabyla účinnosti vyhláška č.148/2007 Sb. o energetické náročnosti budov (ENB), která stanovila povinnost označit každou novostavbu tak zvaným energetickým štítkem. (Viz zákon č.406/2006 Sb. o hospodaření energií – v platnosti od 1. 7. 2007.) Proč se k tomuto opatření přistoupilo? Hlavním cílem je zlepšení energetické hospodárnosti budov a snížení produkce emise CO2.          

Energetické štítkování budov

Energetický štítek klasifikuje budovy do sedmi kategorií, od A po G  – od velmi úsporných budov (A) až po mimořádně nehospodárné (G). Energetické štítky domů svou logikou a také grafickým pojetím připomínají štítky na elektrických spotřebičích, jako jsou pračky, ledničky apod. Energetickou náročnost stavby prokazuje protokol, který musí být obsažen v Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Povinnou součástí PENB je také grafické znázornění stavebně energetických vlastností konstrukcí domu, tj. zařazení budovy do příslušné energetické třídy.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Tento dokument detailně informuje o celkové energetické spotřebě budovy a obsahuje údaje v kWh/m² za rok. Měrná roční spotřeba energií je veličina, která se používá při kvalifikování úspornosti domu (kWh/m²). Vychází z tepelně-izolačních vlastností stavby a způsobu větrání, vliv na ni nemá účinnost zdroje vytápění nebo rozvodů tepla.

Od května 2007 vstoupila v platnost revidovaná technická norma ČSN 730540-2:2007. Podle ní se hodnocení stavebně energetických vlastností budovy zjednodušuje oproti původní normě na hodnocení prostupu tepla obálkou budovy pomocí průměrného součinitele prostupu tepla Uem.

Energetické třídy budov:

A – mimořádně úsporná(pasivní)

B – úsporná

C – vyhovující

D – nevyhovující

E – nehospodárná

F – velmi nehospodárná

G – mimořádně nehospodárná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.
liveware, domypartners.cz