NAŠE CENY JSOU JAKO ZÁKLADY
DRŽÍ PEVNĚ DOLE
Garantujeme nejnižší ceny na trhu. Ve srovnání s konkurenčními domy, které mají srovnatelné parametry, je naše nabídka vždy výhodnější.
Drobečková navigace

Home > Proč dřevostavbu > Způsoby vytápění

Způsoby vytápění

Řada lidí přemýšlí o účinném a současně úsporném systému vytápění. Váháme, zda je možné dosáhnout úspor s plynem nebo elektřinou – a někdo zvažuje návrat k pevným palivům. V souvislosti s úsporami za vytápění se majitelé rodinných domů rozhodují pro zateplení fasády či výměnu oken, jiní volí stavbu nízkoenergetického domu a využití úspornějších systémů vytápění.          

Možnosti elektrické energie

Dá se říci, že elektřinou se na vytápění vlastně plýtvá. Elektrickou energii potřebujeme pro další oblasti lidské činnosti, a navíc při její výrobě dochází k velkému znečištění ovzduší (viz tepelné elektrárny). Pokud nemáte jinou možnost než vytápět dům elektřinou, zvolte některý z úspornějších systémů.

Při vytápění efektivně zateplené půdní vestavby nebo nízkoenergetického domu ulehčíte vaší peněžence, sáhnete-li po teplovzdušném vytápění a větrání s rekuperací (v tomto případě mohou být zdrojem tepla elektrické spirály s nízkým příkonem). Opravdu minimální je spotřeba elektřiny v energeticky pasivních stavbách – zvláště při doplnění soustavy slunečními kolektory, které se využívají k letnímu ohřevu teplé vody. Nemusíte už uvažovat o pořízení nákladného tepelného čerpadla. Na celé teplovzdušné vytápění totiž spotřebujete stejně málo elektřiny jako na provoz čerpadla.  

Možná bydlíte ve starším domě a topíte elektrickými přímotopy. Ty však mají velkou spotřebu a za celoroční vytápění jejich uživatelé zaplatí víc jak 30 až 50 tisíc korun (i přes výhodnější sazbu). Relativní předností je nízká pořizovací cena elektrického přímotopu (není třeba investovat do kotel, komínu, rozvodu trubek), avšak nevýhody převažují. Které to jsou? Velký příkon si zpravidla vyžádá kompletní rekonstrukci elektroinstalace, a navíc vysoká teplota topidel zhoršuje vzduch, neboť na jejich povrchu se spaluje značné množství prachu.

Proč vsadit na podlahové vytápění

Úspornější variantou je elektrické podlahové vytápění, které má sice vyšší pořizovací cenu, ale díky příznivějšímu provozu se vložené finance po určité době vrátí. K dosažení příjemné tepelné pohodu v místnosti vám bude stačit menší celková teplota a příznivé je i výškové rozložení teplot. Jak vybrat správné podlahové vytápění s optimálním výkonem? Důležité je orientovat se nejen podle plochy bytu, ale i typu podlahové krytiny. Vyšší tepelnou vodivostí disponují keramické dlažby, zatímco koberce a plasty mají horší přenos tepla. Doporučit lze tenké dřevěné podlahy do 0,8 cm. V praxi se při podlahovém topení používají i klasické dubové vlysy, s ideální výškou 1,4 cm.

Na tuzemském trhu je k dostání například účinný systém FENIX. Opatřuje podlahu topnými foliemi, případně nízkými topnými rohožemi, a vytápění je řízeno automatickým termostatem. Elektricky vyhřívané podlahy se dnes využívají pro vytápění celých rodinných domů (zvláště chybí-li napojení na plyn či dálkové topení) a na rozdíl od elektrických přímotopů mají podstatně levnější provoz.  

Vytápění zemním plynem

Na otázku, jaký je u nás nejrozšířenější zdroj tepla pro rodinné domky i panelové byty, existuje jednoduchá odpověď. Ano, jde o zemní plyn. V České republice proběhla nová vlna plynofikace v letech 1996 až 2002 – a od té doby cena zemního plynu jako zdroje tepla pravidelně stoupá. Vývoj cen se dopředu nedá předvídat, ale může se stát, že možná převýší i cenu elektrické energie.

Jak dosáhnout úspor?   

 • zvolit teplovodní vytápění s nižší teplotou vody
 • tepelně izolovat trubky v rozvodech vody (aby nedocházelo ke ztrátám tepla)        
 • úspornější je vytápění podlahové (nevýhodou je však možnost přehřátí domu při náhlém oteplení)

Pozor: Snadno regulovat lze pouze menší plochy do 15 m². Chcete-li instalovat podlahové vytápění jako jediný zdroj tepla, rozdělte celý systém na menší okruhy, které pak v případě potřeby uzavírejte, případně je možné udržovat požadovanou teplotu v jednotlivých místnostech pomocí impulzů od čidel.

Efektivněji využít energii dokáží kondenzační plynové kotle s vysokou účinností (o 11 % vyšší než v případě běžných kotlů). Jak vše funguje? Při spalování zemního plynu vzniká hořením vodíku určité množství vody. Hořením ohřátá voda pak v podobě vodní páry spolu s oxidem uhličitým odchází komínem. Protože teplé spaliny mají v sobě ukrytou určitou tepelnou energii, mluvíme o latentním (skrytém) teple. Jakmile se spaliny ochladí pod teplotu jejich rosného bodu, dochází ke kondenzaci a k uvolnění tohoto latentního tepla. V kondenzačním kotli se, oproti klasickým kotlům, využívá takto uvolněná energie k dalšímu ohřevu topné vody. Za optimální pak lze považovat kombinaci kondenzačního kotle s nízkoteplotním systémem vytápění (např. podlahovým).

Provozně srovnatelné s elektrickými jsou plynové přímotopy, nemají ale  výhodu minimálních vstupních investic. (Poznámka: namísto rozvodů topné vody se dělá rozvod plynu.) Plynový přímotop je vhodný pouze  pro menší  byty nebo objekty, kde není potřeba topit celoročně. Škodlivé spaliny se odvádějí ven zdí pod okny, proto musí být okna perfektně utěsněná a kamna je nutné při větrání na moment vypnout.

Plynové vytápění je dosud zřejmě jediným vhodným řešením u bytů v nájemních domech (zvláště jsou-li nezateplené). Jinou variantou je pořízení tepelného čerpadla pro celý bytový dům, ale všichni vlastníci bytů se budou muset na takto vysokou investici složit. Nejprve je ovšem nutné provést zateplení domu, bez něj totiž tepelné čerpadlo postrádá smysl.

Pozor: Velikost pozemku musí umožnit více vrtů pro dostatečný výkon čerpadla. Vrty mají být od sebe vzdáleny aspoň 10 m.

Pevná paliva – vyplatí se?

Pokud si běžná rodina pořídí plynový kotel a ročně vydá za vytápění 35 až 50 tisíc korun, není divu, že zvažuje návrat k topení pevnými palivy. Vytápění  uhlím, často i méně kvalitním, samozřejmě velkou měrou znečisťuje naše ovzduší. Pevná paliva jako zdroj tepla tedy nejsou rozumným a perspektivním řešením, pokud nechceme ještě více zatížit již znehodnocené životní prostředí.

Šetrný způsob vytápění mohou uživatelům nabídnout kotle na dřevo a biomasu, případně teplovzdušné krby. Jak dřevo, tak biomasu řadíme mezi trvale obnovitelné zdroje, které neničí ovzduší a během jejichž spalování nevzniká tolik škodlivin. Další možností je „oheň přímo v interiéru“. Pokud si majitel rodinného domu pořídí krb či krbová kamna, získá i něco navíc – teplo, které nejen optimálně zahřeje, ale zároveň je velice příjemné i na pohled.

Čím vytápět dřevostavbu? Nejlépe elektřinou

Ceny energií strmě rostou a nastupujícím trendem se stává výstavba nízkoenergetických až pasivních domů. Úsporné dřevostavby charakterituje nízká spotřeba energie na vytápění, a tento faktor vede stavitele, projektanty i zákazníky k zamyšlení, jaký nejvhodnější systém vytápění zvolit. Každý, kdo se rozhodne pro stavbu nízkoenergetického montovaného domu, předpokládá, že účet za vytápění bude nízký, a tedy šetrný k rodinnému rozpočtu. A hned se nabízí i myšlenka, jak tuto úsporu znásobit použitím topného systému s co možná nejnižšími provozními náklady. Pokud však začnete uvažovat o pořízení kondenzačního kotle či tepelného čerpadla, nemusí být tato volba správná. 

Nezapomeňte porovnat náklady!

Významnou roli u nízkoenergetických až pasivních staveb nehraje pouze cena samotné energie, důležitý vliv mají pořizovací i tzv. udržovací náklady, a podstatná je i životnost topného systému a všech jeho komponentů. Spotřeba energie na vytápění je u nízkoenergetických dřevostaveb (NED) už tak malá, že se například vůbec nevyplatí pořízení tepelného čerpadla. Ačkoliv toto zařízení dokáže vyrobit teplo nejlevněji, návratnost investice je delší než jeho životnost.  Praxe ukázala, že nejvýhodnější poměr mezi investicemi, provozními náklady a návratností vykazují elektrické přímotopné systémy.

Srovnání elektrického vytápění s plynovými a kondenzačními kotli

Podstatnou roli hraje tzv. nízký tarif, v němž jsou v objektech s elektrickým vytápěním provozovány 20 hodin denně veškeré elektrospotřebiče. NED objekty spotřebují cca 40 % energie na vytápění, zbytek celoroční spotřeby se týká běžného provozu domácnosti – osvětlení, televize, pračky, sušičky, počítače,  varné konvice, mikrovlnné trouby apod. Spotřebitel tak může mít až 60 % energie za poloviční cenu oproti domácnostem vybaveným plynovým kotlem.

Příklad: Náklady na pořízení topného systému pro nízkoenergetický dům (50 kWh/m²)     

Náklady na energie Zemní plyn Elektřina Rozdíl
za 1 rok 26 576 30 079 -  3 503
za 10 let 265 760 300 790 - 35 030
za 20 let 531 520 601 580 - 70 060

Pořizovací náklady

Zemní plyn Elektřina Rozdíl
200 000 90 000 110 000
     

Jak vyplývá z tohoto srovnání, u nízkoenergetického domu s plynovým kotlem vynaložíte za energie ročně o 3.503 korun méně než za podlahové vytápění elektrickými topnými kabely a fóliemi, případně teplovodní podlahové vytápění. Za dvacet let tak lze (teoreticky) uspořit až 70 tisíc korun. Jestliže za pořízení topného systému ale hned na začátku zaplatíte o 110 tisíc korun více, tak ani za 20 let provozu se vám v porovnání s elektrickým vytápěním investiční náklady do teplovodního systému nevrátí.

Tyto teoretické propočty jsou podpřeny rostoucím počtem zájemců o elektrické vytápění, které například v posledních letech zaznamenala tuzemská firma FENIX Jeseník. V současné době tato společnost podporuje několik projektů výstavby NED, u nichž je možné dlouhodobě sledovat a vyhodnocovat spotřebu energií v souvislosti s provozem objektu.

Fóliemi ECOFILM jsou dřevostavby vybaveny už ve standardu – umísťují se pod dřevěnou nebo laminátovou podlahu. Plovoucí podlahovina se topné folie dotýká po celé ploše, všechny topné plochy tak mohou dosáhnout účinného sdílení tepla. Do koupelen a pod kuchyňskou dlažbu jsou vhodnější elektrické topné rohože značky ECOFLOOR. Pro pasivní domy pak byly vyvinuty elektrické stropní fólie (ECOFILM), které se používají spolu s rekuperační jednotkou.  

Elektrické podlahové vytápění představuje komfortní systém, poměrně levný a jednoduše realizovatelný – na rozdíl od složitých topných systémů, jako jsou  tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle. Nízkoenergetická či pasivní stavba má malou spotřebu energie, investice do těchto zařízení se vám nikdy nevrátí.

Další výhody elektrického velkoplošného vytápění:

 • příznivá pořizovací cena, malé provozní náklady
 • jednoduchá a rychlá montáž
 • pohodlná regulace v každé místnosti
 • široká škála typů vytápění
 • v případě defektu možnost snadné opravy
 • variabilita použití (pod plovoucí podlahy, dlažby, sádrokartony, PVC, korek i koberce)
 • součást topných soustav s krby či krbovými kamny

Přemýšlíte o vhodnosti použití podlahových krytin na bázi dřeva (např. dřevěných parket) v objektech se systémem podlahového topení? Přesvědčí vás úspěšné testy nových třívrstvých dřevěných podlah (Magnum F.I.P.  od výrobce Magnum Parket a.s.) položených na elektrických topných foliích značky  ECOFILM. Výpočtová a normová kritéria u měřených hodnot spár a výškových přesahů mezi dílci byla splněna i při extrémně nastavených podmínkách zkoušky. Experiment tak dokazuje, že kombinace podlahového vytápění, elektrické topné folie ECOFILM a podlahových elementů Magnum F.I.P. splňuje vysoké nároky na ekonomický provoz domu, jakost i vzhled podlahové krytiny.

Teplovzdušné vytápění

Jak funguje tento velmi efektivní systém topení? Teplovzdušné vytápění přivádí do obytných prostor, jako je například ložnice, dětský či obývací pokoj, čerstvý vzduch. Z místností s nejvyšší tvorbou tepla (z kuchyně, koupelny a WC) pak odvádí vzduch znehodnocený. Čerstvý vzduch je za pomoci ventilátoru přiváděn do rekuperátoru, elektrickým ohřívačem se zahřeje na požadovanou teplotu a potrubím distribuuje do vytápěných prostor (znehodnocený vzduch ventilátor odvede zpět přes rekuperátor). Z teplého odváděného vzduchu se zde znovu získává teplo na ohřev přiváděného chladného vzduchu.

Neváhejte si pořídit krb

Za jeden z nejúspornějších systémů topení v domě, na chatě nebo chalupě lze právem považovat teplovzdušné topení krbem. V jedné z místností vašeho domu postavíte krb a další místnosti se vytápí pomocí distribuce horkého vzduchu z krbu, včetně pokojů v dalším poschodí. Jaký je základní princip teplovzdušného vytápění krbem? Jedná se o cirkulaci vzduchu – studený vzduch z místnosti nebo exteriéru je přiváděn ke krbové vložce, kde se ohřeje o horké plochy těla krbové vložky a následně začne stoupat. Ohřátý vzduch pak proudí z  krbu ventilačními mřížkami či pomocí hadic. Pro vytápění jiných místností, v nichž samotný krb není umístěn, lze použít různé komponenty určené pro rozvod horkého vzduchu po celém domě.

Vyplatí se vědět, že účinné teplovzdušné vytápění krbem funguje tehdy, pokud zvolíte vhodnou krbovou vložku a kvalitní palivo. Velkou roli hraje i správná obsluha celé krbové sestavy.

Přednosti teplovzdušného vytápění:

 • ekonomicky výhodný systém topení
 • rychlá návratnost vyšších pořizovacích nákladů rekuperační jednotky
 • efektivní využití veškerých tepelných zdrojů v domácnosti (osvětlení, vaření, výpočetní technika, metabolismus osob)
 • úspora nákladů na rozvody a tělesa teplovodního ústředního vytápění
 • záruka hygienicky nutných trvalých výměn vzduchu v domku
 • lze uspořit až 98 % nákladů na větrání
 • perfektní filtrace vzduchu s celkovým snížením prašnosti v objektu
 • vyloučení vzniku plísní
 • možnost chlazení interiéru
 • využití solárních zisků z osluněných oken či teplovzdušného krbu

Vybrali jste si teplovzdušné vytápění? Kvalitní dodavatel vám zajistí:

 • zpracování cenové kalkulace na instalaci teplovzdušného vytápění (podle vašich podkladů)
 • kompletní informace o technologii
 • návrh technického řešení
 • komplexní dodávku, včetně instalace
 • záruční a pozáruční servis

Rekuperace tepla – víte, o co jde?

Možná jste se s tímto pojmem setkali v souvislosti s nuceným odvětráváním nízkoenergetických staveb. Obecně se však jedná o metodu zpětného získávání energie. Jak to funguje? Rekuperační odvětrávací zařízení dokáží z odpadního (znehodnoceného) vzduchu, který odchází ven z domu, opět získat teplo. Tím pak ohřejí čistý vzduch, který je do místnosti přiváděn zvenku. Není třeba se bát, že se vydýchaný vzduch, kterého se chcete zbavit, s tím novým promíchá. Nedojde k tomu, neboť každý z nich proudí jinou cestou. Předností těchto zařízení je možnost využití filtru, který vzduch zvenčí zbaví nečistot i některých alergenů.

Poznámka: Teplý vzduch tak není bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.

Co znamená pojem účinnost rekuperace?

Účinnost zpětného získávání tepla (tj. účinnost rekuperace) se musí pohybovat v rozpětí 0 až 100 %.

Nulová účinnost rovná se účinnosti otevřeného okna. Teplý vzduch je bez užitku odváděn a studený (čerstvý) vzduch je přiváděný do místnosti, která rychle vychládá až na venkovní teplotu.

Stoprocentní účinnost (prozatím technicky nerealizovatelná) by nastala tehdy, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu a místnost by byla větrána bez jakékoliv ztráty energie.

U běžně dostupných vzduchotechnických zařízení se reálná účinnost rekuperace pohybuje od 30 % do 90 %,. Již účinnost nad 60 % je považována za dobrou a nad 80 % dokonce za špičkovou. U jednotek DUPLEX se účinnost rekuperace pohybuje v rozmezí 52 % až 90 % (záleží ovšem na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku).

Možnosti využití rekuperace

Rekuperační výměníky tepla se obvykle osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci tak lze použít téměř ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání. Od bytů či domků, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové objekty. V posledních letech se (kvůli strmě vzrůstajícím cenám za energie) rekuperace stále častěji využívá pro rodinné domy. Rekuperační výměníky je  možné využít i v klimatizovaných objektech. Tady dochází v letních měsících k tzv. rekuperaci chladu, což znamená, že přiváděný teplý vzduch je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.

Hlavní důvody pro pořízení rekuperace:

1) Nekvalitní vzduch

V neprodyšně uzavřených stavbách vyšší tepelně izolační standardy a důsledně utěsněné stavební otvory sice pomáhají podstatně snižovat spotřebu energie na vytápění, ale zato neumožňují samočinné větrání, které bylo dříve zajišťováno  různými netěsnostmi.

2) Riziko tvorby plísní

Pokud rodinný dům nevětrá, zůstává v něm nejen teplo, ale i vlhkost, včetně škodlivých látek. Tímto vzniká optimální klima pro množení plísní a roztočů s následným rizikem alergií a onemocnění horních cest dýchacích.

3) Zdravotní ohrožení

Další ze zdravotních rizik představují koncentrace škodlivin, které jsou ve vnitřních prostorách až 10krát vyšší než v exteriéru. Svůj podíl na tom nesou emise z některých stavebních materiálů, zařizovacích předmětů, lepidel apod. Je třeba si uvědomit, že tyto produkty léta ovlivňují kvalitu vzduchu v místnostech.

4) Větrání okny

Jak lze zajistit dostatečnou výměnu vzduchu v místnostech a účinně zabránit koncentraci škodlivých látek či vzniku plísní? Otevírejte okna alespoň 8x denně na 8 minut. Není to však prakticky proveditelné, jelikož by se jednalo o plýtvání, jemuž jste díky tepelné izolaci chtěli zabránit. Vyjma toho se do vašeho obytného prostoru společně s čerstvým vzduchem dostává také hluk a prach. Také v tomto případě je proto ideálním řešením rekuperace.

Chcete vědět víc? Informace o rekuperaci si můžete objednat elektronicky nebo poštou.

Menu

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.
liveware, domypartners.cz